Žvýkačka má velmi dlouhou historii, sahá až do doby před 9000 lety. Nejstarší nalezená žvýkačka, hrudka dehtu z kůry s dobře zřetelnými otisky zubů, pochází z doby před 5000 lety. V dávných dobách Řekové žvýkali mastichy, zatímco Eskymáci žvýkali tuk, Jihoameričané žvýkali listy koky, raní osadníci v USA žvýkali tabákové listy, domorodí Američané žvýkali cukrovou borovici a Mayští indiáni žvýkali chicle. Chicle je latexová míza získaná z původního středoamerického stromu zvaného sapodilla. Je to forma kaučuku, kterou mnoho lidí žvýkalo před druhou světovou válkou. První žvýkači hledali žvýkačku kvůli touze okusovat, čistit si zuby nebo si užívat svěží dech. V prvních dnech se většina žvýkaček vyskytovala přirozeně. S nárůstem poptávky po žvýkačkách po druhé světové válce však chemici začali hledat alternativní přísadu pro použití při přípravě žvýkaček.
Původ Moderní Žvýkačky
Moderní žvýkačky byly poprvé uvedeny na trh ve Spojených státech. John B. Curtis navázal na indiánskou praxi žvýkání žvýkačky vyrobené ze smrkové mízy a vyvinul The State of Maine Pure Spruce Gum poprvé prodávanou v roce 1848. Její popularitu brzy převálcovala žvýkačka vyrobená z parafínového vosku, ropného produktu. Tyto rané žvýkačky však nebyly sladké a žvýkači opakovaně namáčeli žvýkačku do práškového cukru, aby získali požadovanou sladkost. První ochucená žvýkačka byla vynálezem Johna Colgana v 60. letech 19. století. Colgan byl lékárník se sídlem v Louisville, Kentucky. Žvýkačku vyráběl smícháním moučkového cukru a příchuti tolu. Později stál v čele výroby a balení žvýkaček na bázi kuřat. První patent na žvýkačku nechal udělat zubař William Semple 28. prosince 1869.
Chicle, určené k použití jako kaučuk, se nakonec stalo součástí žvýkačky Adams New York Chewing Gum prodávané v roce 1871. Majitel značky byl Thomas Adams. V následujících letech vznikly další značky žvýkaček jako Black Jack v roce 1884, Chiclets v roce 1899 a populární Wrigley’s Spearmint Gum. Tyto druhy žvýkaček existují dodnes.
Dnes společnosti vyrábějí žvýkačky kombinací cukru, barviv, sladidel, gumové báze, příchutí a tvrdého polyolového povlaku. Do žvýkačky se přidávají změkčovadla jako glycerin nebo rostlinný olej, aby byla vlhká. Zajímavé je, že jen ve Spojených státech se vyrábí a prodává více než 1000 různých druhů žvýkaček. Statistiky uvádějí, že děti utratí za žvýkačky asi půl miliardy dolarů!
Výhody Žvýkačky
Žvýkačka čistí zuby. Když člověk žvýká, žvýkačka stimuluje produkci slin. Sliny v ústech neutralizují přítomné kyseliny. Díky tomu jsou zuby méně náchylné k zubnímu kazu. Jedno ze sladidel ve žvýkačkách zvané xylitol normálně inhibuje bakterii Streptococcus mutans, která je zodpovědná za vznik zubního kazu. Žvýkačky však nemohou nahradit důležitost používání zubní nitě a čištění zubů.
Navíc, protože je žvýkání žvýkačky fyzický akt, udržuje člověka bdělého a uvolněného. Minimalizuje také chuť člověka na svačinu. Žvýkání žvýkaček také léčí halitózu, což je špatný dech.
Další výhodou žvýkaček je, že si žvýkačky zachovají svou kvalitu po delší dobu. Ve skutečnosti, na rozdíl od většiny produktů, které jsou často označeny datem spotřeby, to většina zemí nepovažuje za nutnost, pokud jde o žvýkačky. Žvýkačky mají velmi nízký obsah vlhkosti kolem 3-6%. Kromě toho, když zůstane ve stabilním prostředí dlouho, ztrácí chuť a stává se křehkým. Málokdy se však stává nebezpečným pro konzumaci.