Nejstarší lodě na světě

Vodní doprava začala v době kamenné, kdy lidé stavěli primitivní lodě, které jim pomáhaly při plavbě po řekách a jezerech při rybaření. S růstem civilizace se lodě vyvinuly z jednoduchých plavidel na větší válečné a obchodní lodě. Galeje byly vyvinuty ve Středomoří kolem roku 3000 před naším letopočtem. V letech 1300 až 900 př. n. l. používali polynéští potomci několik plachetnic s dvojitým trupem, aby se vydali do otevřeného oceánu z Bismarckova souostroví na Havaj. Arabská karavela nahradila galeje ve 13. století. Vodní doprava se během posledních stovek století vyvinula do dnešní podoby, mezi nejstarší plavidla na světě patří:

1) Kánoe Pesse

Kanoe Pesse je nejstarší známá loď na Zemi a uhlíkové datování naznačuje, že pochází z mezolitu mezi 8040 až 7510 př.nl. Jedna z kánoí Pesse je v současné době vystavena v Drents Museum v Nizozemsku. Loď byla vyrobena z kmene borovice lesní a je 17 palců široká a 117 palců dlouhá. Kanoe byla objevena v Nizozemsku v roce 1955 při stavbě nizozemské dálnice A28.

2) Kánoe Dufuna

Plavidlo bylo objeveno pastevcem Fulani v roce 1987 několik kilometrů od vesnice Dufuna ve státě Yobe v Nigérii a je považováno za nejstarší kánoi v Africe. Radiokarbonové datování kousku dřevěného uhlí nasbíraného poblíž místa ukázalo, že kánoe byla stará 8 000 až 8 500 let. Loď je v Damaturu a je považována za druhé nejstarší plavidlo na světě.

3) Chufuova Loď

Loď Khufu je největší dochovanou lodí a je asi 143 stop dlouhá a 19,5 stop široká. Khufuova loď je v současné době vystavena v muzeu solárních lodí v Gíze a má se za to, že patřila druhému faraonovi Chufuovi ze starého egyptského království. Plavidlo bylo zapečetěno v komplexu pyramid v Gíze kolem roku 2500 př. n. l. a stejně jako většina pohřbených egyptských lodí měla být loď Chufu použita v posmrtném životě.

4) Doverská Loď Z Doby Bronzové

Doverská loď je jednou z mála lodí z doby bronzové nalezených ve Spojeném království a její historie sahá až do roku 1575 až 1520 před naším letopočtem, což z ní činí jednu z nejstarších nedotčených lodí na světě. Loď Dover byla postavena z dubových prken, které byly sešity pomocí tisových vázacích prostředků, což je technika používaná v Británii během té doby. Plavidlo dlouhé 31,17 stop je v muzeu Dover ve Spojeném království. Stavební dělníci společnosti Norwest Hoist objevili loď Dover 28. září 1992.

5) Loď Ma’agan Michael

Ami Eshel objevil tento vrak při jízdě u pobřeží kibucu v Izraeli v roce 1985 a předběžný průzkum vraku potvrdil, že se jedná o plavidlo z 5. století před naším letopočtem. Nádoba byla vykopána a její zbytky ponořeny do některých konzervačních nádrží na Haifské univerzitě, kde prošla 7letým impregnačním procesem zahřátým PEG (polyethylenglykolem). Loď byla znovu smontována v březnu 1999 a přenesena do Hechtova muzea na půdě univerzity.

6) Loď Kyrenia

Plavidlo Kyrenia je vrak obchodní lodi ze 4. století před naším letopočtem z Řecka. Andreas Cariolou, řecko-kyperský instruktor potápění, našel loď v listopadu 1965. Poté, co ztratil její přesnou polohu, provedl více než 200 ponorů, dokud ji znovu neobjevil v roce 1967. Michael Katzev řídil záchrannou výpravu k extrakci plavidla v letech 1967 až 1969 , a konzervace jeho pozůstatků pokračovala v roce 1970. Loď je dobře zachovalá, asi 75 % z ní je ve výborném stavu a v současné době je vystavena na zámku Kyrenia.

7) Plavidlo Galilejského Moře

Loď Galilee, označovaná také jako Ježíšova loď, je stará rybářská loď z prvního století našeho letopočtu, která byla objevena na severozápadním pobřeží Galilejského moře v roce 1986. Loď 7,5 stop široká a 27 stop dlouhá se objevila během sucho po opadnutí mořské vody. Dva bratři (Yuval a Moshe Lufan) našli ostatky lodi na pobřeží. Plavidlo bylo zcela křehké, když bylo vystaveno atmosféře. Proto byl zabalen do pláště ze skelných vláken a izolační pěny a převezen na své nové místo, kde byl ponořen na deset let do lázně s chemikáliemi, než byl vystaven v muzeu lodí Yigal-Allon.

8) Arles Rhone 3

Arles Rhone byla 102 stop dlouhá obchodní loď, která se používala během 1. století a byla objevena v roce 2004. Loď byla asi 13 stop pod hladinou řeky Rhôny ve Francii Aries a byla vystavena v Musee- departement Aries antique od roku 2013.

9) Lodě Salme

Lodě Salme byly používány jako pohřebiště lodí během 700-750 našeho letopočtu v severské době železné, která obsahovala četné artefakty, zbraně a pozůstatky více než 40 válečníků. Dvě nádoby ze slínku skandinávského původu byly objeveny ve vesnici Salme na ostrově Saaremaa v Estonsku v letech 2008 a 2010.

10) Loď Oseberg

Norské plavidlo je dobře zachovalé vikingské plavidlo nalezené na farmě Oseberg v hrabství Vestfold. Je to jeden z krásných artefaktů, které přežily z vikingského období a navíc loď je v muzeu vikingských lodí v Bygdoy v Norsku.