Smaragd je vzácný drahokam známý pro svou atraktivní zelenou barvu. Je to jedna z odrůd minerálu berylu. Stopové množství vanadu a chrómu propůjčuje kameni zelenou barvu. Smaragdy jsou široce používány pro astrologické účely a pro účely výroby šperků. V průběhu let se některé smaragdy staly slavnějšími než ostatní a jsou uvedeny takto:
Bahia Smaragd
Bahia Emerald, jeden z největších nebroušených smaragdů na světě, váží asi 341 kg. Existuje ve formě smaragdových krystalů zasazených do skály. Smaragd pochází z Bahia v Brazílii. Drahokam byl těžen v Bahia’s beryl dole. V jednu chvíli byla oceněna na 400 milionů dolarů a očekává se, že její současná hodnota bude ještě vyšší. Drahokam je spojen s drsnou historií. Právě uniklo, když ho smyly povodňové vody z hurikánu Katrina, když byl uložen ve skladišti v New Orleans. V roce 2008 byl Bahia Emerald ukraden ze zabezpečeného trezoru v Kalifornii. O vlastnictví drahého kamene se vede velký spor a v minulosti bylo vzneseno několik žalob, které vedly k rozšířeným soudním procesům, které měly rozhodnout o tom, kdo bude právoplatným vlastníkem drahokamu. V současné době je Bahia Emerald pod vládní ochranou.
Křídový Smaragd
Chalk Emerald je jedním z nejznámějších smaragdů na světě. Jedná se o kolumbijský smaragd, který váží 7,564 g. Královští vládci knížecího státu Baroda v Indii byli po mnoho let hrdými vlastníky tohoto drahokamu. Královna dynastie jej nosila v podobě smaragdového a diamantového náhrdelníku. Později to předala svému synovi. V průběhu let smaragd několikrát změnil majitele. Ve 20. století byl také přeříznut ze své původní hmotnosti. Návrhář Harry Winston, Inc. vytvořil prsten z diamantu, který byl obklopen 60 diamanty ve tvaru hrušky. Na chvíli byl prsten v držení O. Roy Chalk’s, po kterém je pojmenován. V roce 1972 jej darovali Smithsonian Natural History Museum, kde je uchováván dodnes.
Vévoda Z Devonshire Emerald
Tento smaragd je jedním z největších a nejznámějších drahokamů svého druhu na světě. Jedná se o nebroušený smaragd o hmotnosti 276,786 g. Drahokam pochází z kolumbijského dolu Muzo. Existuje určitý zmatek ohledně jeho převodu na vévodu z Devonshire od jeho předchozího vlastníka, brazilského císaře, Pedra I. Císař jej buď prodal, nebo daroval vévodovi. Drahokam byl pojmenován po svém novém majiteli, jehož skutečné jméno bylo William Cavendish. Byl to 6. vévoda Devonshire. Smaragd obdržel v roce 1831. V roce 1851 mohla veřejnost smaragd vidět na Velké výstavě v Londýně. Nedávno byla na výstavě v Přírodovědném muzeu v Londýně v roce 2007 také zobrazen Smaragd.
Gachalá Smaragd
Tento světoznámý drahokam byl objeven v roce 1967 v dole Vega de San Juan ve městě Gachala v Kolumbii. Smaragd má intenzivní zelenou barvu a váží 172 g. V současné době nachází místo ve Smithsonian Institution v USA. Harry Winston, renomovaný klenotník z New Yorku ji daroval instituci v roce 1969.
Mogul Mughal Emerald
Tento smaragd je jedním z největších světových smaragdů. Jedná se o broušený smaragd, který váží 43,560 g a je obdélníkového tvaru. Jeho význam se neomezuje pouze na jeho kvalitu. Je to také historický poklad. Averzní strana nese rytiny šíitských invokací v naskhském písmu. Na protější straně jsou řezby listových dekorací. Tyto rytiny dodávají drahokamu velkou krásu. Mogul Mughal Emerald byl nejprve vytěžen v Kolumbii a poté prodán v Indii. Smaragdy byly vždy oblíbeným drahokamem mughalských císařů. Zajímavé je, že rytiny v kameni pocházejí ze 17. století, kdy Aurangzeb vládl Indii. Mughalové však byli sunnité a nápisy na drahokamu jsou šíitského islámu. Smaragd tedy možná patřil některému z důstojníků nebo dvořanů tohoto druhu. V současné době je dílo přítomno v Muzeu islámského umění v Dauhá v Kataru.
Další Slavné Smaragdy
Tento drahokam Carolina Emperor byl nalezen v USA v roce 2009. V současné době je umístěn v North Carolina Museum of Natural Sciences. Smaragd svatého Ludvíka byl vytěžen v Rakousku a je vystaven v Přírodovědném muzeu v Paříži. Další pozoruhodný smaragd, Patricia Emerald, je neřezaný, 12-ti stranný exemplář, který byl vykopán z kolumbijských dolů v roce 1920. Dnes je také umístěn v muzeu.