Černá smrt byla morová pandemie, která v polovině 14. století zabila odhadem 75 až 200 milionů lidí v Evropě a Asii. Bakterie Yersinia pestis způsobila mor. Tato nemoc se přehnala po celé Evropě a vyústila v sociální, náboženské a ekonomické otřesy. Předpokládá se, že evropská populace klesla o 30–60 %, zatímco celosvětová populace klesla ze 450 milionů na 350–375 milionů. Vědci se domnívají, že černá smrt pochází z plání střední Asie. Po hedvábné stezce ji rozšířili asijští obchodníci na Krym, než ji do Evropy rozšířily krysí blechy na obchodních lodích. V roce 1400 se závažnost nemoci snížila, aby se v 19. století znovu objevila v Číně.
Příčiny Černé Smrti
Bakterie Yersinia pestis způsobuje mor. Vyskytuje se u hlodavců a na jiná zvířata se šíří blechami. Přestože se lidé mohou nakazit morem, mohou se na jiné lidi přenést pouze blechami. První výzkumníci dospěli k závěru, že černá smrt, stejně jako ostatní mor, byla považována za přenášenou krysami. Obnovení nemoci mezi lety 1346 a 1400 a v 19. století a její rychlé rozšíření po Asii a Evropě však dnešním vědcům vrtá hlavou. Lékařští vědci na univerzitě v Oslu modelovali šíření nemoci a zjistili, že nemoc šíří lidé; ne krysy. Došli k závěru, že pravděpodobnými přenašeči onemocnění jsou lidští ektoparazité, zejména blechy. Špatná hygiena a nekontrolovaný pohyb lidí po kontinentu je považován za důvod, proč se nemoc rychle šíří a vede k masovým úmrtím.
Známky A Příznaky Černé Smrti
Moderní popisy černé smrti se různí, ale nejčastějším příznakem byl výskyt buboes na krku, podpaží a v tříslech. Při otevření z bublin vytékala krev a hnis. Ačkoli to byl typický příznak onemocnění, je třeba poznamenat, že některé z nádorů by narostly tak velké jako vejce nebo jablko. Černé skvrny by se objevily na několika částech těla, včetně prstů. Pacienti by pak trpěli akutní horečkou, která vyústila v časté zvracení. Sedm dní po infekci pacient zemře. Další popis, který poskytl Lodewijk Heyligen, zahrnoval respirační problémy, jako jsou plicní infekce, což je vlastnost spojená s plicním morem. Předpokládá se, že se Černá smrt přizpůsobila třem formám. Za prvé, nakažení trpěli dýchacími problémy a zemřeli do dvou dnů. Za druhé, vředy by se objevily a vybuchly v několika částech těla a nakonec by pacienti trpěli infekcemi v tříslech.
Třetí Morová Pandemie
V polovině 19. století (1855–1859) se v Číně znovu objevil mor a rozšířil se po celém světě. Jen v Indii zemřelo odhadem 10 milionů lidí. V letech 1900 až 1925 tato nemoc způsobila v Austrálii asi 1000 úmrtí. V letech 1900–1904 se první případy moru dostaly do San Francisca, do roku 1993 bylo v USA hlášeno přibližně 262 případů, většinou v Arizoně, Novém Mexiku, Kalifornii a Coloradu.
Dýmějový Mor Dnes
Dnes se nemoc léčí a předchází pomocí insekticidů a antibiotik. Byla vyvinuta morová vakcína. Zneužívání antibiotik však vedlo k variantám moru odolným vůči lékům. Ostrov Madagaskar je těžce zasažen od chvíle, kdy byla na ostrově objevena první varianta bakterie rezistentní vůči lékům v roce 1995. V říjnu 2017 na tuto nemoc na ostrově zemřelo 170 lidí.