Africké státy dominovaly indexu křehkých států za rok 2017, který zveřejnila organizace Fund for Peace. Index, formálně známý jako Index neúspěšných států, ukazuje na možnost, že se země stane státem zhrouceným v důsledku slabé centrální vlády, neposkytování veřejných služeb, vysoké kriminality a korupce, uprchlíků, ekonomického úpadku a politické nestability. Nejnovější stát světa, Jižní Súdán, zůstává nejkřehčím státem na světě, následuje Somálsko. Tento článek pojednává o stavech, u kterých je největší pravděpodobnost selhání. Index má maximální skóre 120, což znamená neúspěšný stav.
5. Súdán – 110,6
Súdán se oddělil od Jižního Súdánu v roce 2011 poté, co se Jižní Súdán rozhodl být nezávislý prostřednictvím referenda. Súdánský prezident Umar el-Bašír má od Mezinárodního trestního soudu zatykač za válečné zločiny. Pouštní stát byl pro svou ekonomiku závislý na ropě z jihu a po rozdělení k ní nemá přístup. Skóre 110,6 jej zařadilo jako pátý nejkřehčí stát na světě.
4. Jemen – 111,1
Jemen je jednou z nejproblematičtějších zemí světa. V poslední době byl Jemen zpustošen nemocemi, občanskou válkou a nárůstem mezinárodního terorismu v čele s Al-Káidou a ISIS. V červenci 2017 se Jemen potýkal s propuknutím cholery, která se šířila po celém státě a měla za následek smrt několika stovek lidí. Vysídlování lidí a mezinárodní sankce odsoudily stát k upadající ekonomice, která nedokáže uživit své obyvatele.
3. Středoafrická Republika – 112.6
Index křehkého státu 112,6 řadí SAR jako třetí nejzranitelnější zemi. Nedávný konflikt ve státě vedl k poklesu indexu o 0,5 ve srovnání s rokem 2016. Občanská válka začala v roce 2012 po svržení Françoise Bozizého. Zprávy o genocidě a porušování lidských práv nejsou v zemi novinkou. Masové vysídlování lidí vedlo k nárůstu táborů pro vnitřně přesídlené osoby v rámci hranice a uprchlických táborů za hranicemi. Nestabilita v zemi odsoudila zemi k HDP ve výši 1,503 miliardy USD.
2. Somálsko – 113,4
V neklidném Somálsku vedlo svržení Mohameda Siada Barreho v roce 1991 ke vzestupu milicí vedených generálem Mohamedem Farrahem Aididem. Od té doby je země zapojena do občanské války. Největší uprchlický tábor na světě Dadaab v severovýchodní Keni hostí somálské uprchlíky. Nejistota vedla ke zničení infrastruktury zejména v hlavním městě Mogadišu. Navzdory dlouhému pobřeží je ekonomika země zařazena mezi nejhorší na světě. Vláda není schopna stát sama o sobě a vyžaduje pomoc jednotek Africké unie v boji proti milicím Al-Shabaab a udržení míru. Somálsko bylo nazýváno „neúspěšným státem“ a má skóre 113,4.
1. Jižní Súdán – 113,9
Jižní Súdán je nejnovějším státem světa. Vznikla v roce 2011 po oddělení od severní části Súdánu. Po zformování zažil stát krátké období bezpečnosti, než vnitřní spory o moc a kontrolu nad zemí bohatou na ropu vedly k násilí. Od roku 2015 činil HDP Jižního Súdánu 9,015 miliardy USD. Neschopnost centrální vlády omezit nejistotu vedla k masivní migraci lidí do sousedních států a zničení infrastruktury. V roce 2017 získal Jižní Súdán titul nejkřehčí stát světa.